II Liceum Ogólnokształcące
w Łańcucie


ul. Grunwaldzka 11
37-100 Łańcut


2lolancut@wp.pl


Tel: (17) 225 36 74
Fax: (17) 225 28 26


Zespół Szkół Nr 1 im. Janusza Korczaka w Łańcucie: II Liceum Ogólnokształcące i Liceum Ogólnokształcące dla Dorosłych Nr 1

"Szkoła bez przemocy" w 2 LO - program społeczny

Celem Programu jest przeciwdziałanie przemocy w polskich szkołach przez zwiększenie świadomości problemu, zmianę postaw wobec przemocy, a także dostarczenie szkołom konkretnego wsparcia i narzędzi, które skutecznie i systemowo zwalczałyby to zjawisko.

Nasza szkoła uczestniczy w programie społecznym "Szkoła bez przemocy" od momentu jego wprowadzenia, czyli od roku 2008 organizując w czerwcu Dzień Szkoły bez Przemocy, święto wszystkich tych, którzy nie zgadzają się na przemoc i angażują się w budowanie szkoły jako miejsca przyjaznego dla uczniów, nauczycieli i rodziców. Odbywa się on pod różnymi hasłami: radzenia sobie
z agresją, wakacji zdrowych i bezpiecznych, czy kibicowania fair play.

Mimo formalnego wygaśnięcia programu uczniowie i nauczyciele naszej szkoły nadal raz w roku spotykają się na Dniu Szkoły bez Przemocy, co jest okazją do integracji, zdobycia informacji na temat bezpiecznych zachowań, a przede wszystkim fajnej zabawy. Dbamy również o to, aby Dzień Szkoły bez Przemocy trwał 365 dni w roku.

Użyj wyobraźni — bezpiecznie na drodze

W dniu 23 czerwca 2014 roku w naszej szkole odbyła się VIII edycja programu „Szkoła bez Przemocy”, tym razem pod hasłem „Użyj wyobraźni — bezpiecznie na drodze”. Dzięki temu przedsięwzięciu uczniowie mogli w ciekawy i atrakcyjny sposób przypomnieć sobie, jak należy się zachowywać, by uniknąć różnorakich zagrożeń czyhających na każdego z nas. Młodzież przygotowała koszulki przedstawiające zagadnienia związane z głównym hasłem imprezy, a uczennica naszego liceum Edyta Maciejewska krótko opowiedziała nam, jak powinno postępować się w górach, nad wodą czy na dyskotece. Jednak chyba najbardziej przemówiło do nas to, co o bezpieczeństwie związanym z ruchem drogowym powiedzieli i pokazali goszczący w naszej szkole policjanci z komendy powiatowej w Łańcucie. Ponadto odbyły się liczne skecze i konkursy, między innymi na najciekawszy strój, piosenkę z dzieciństwa czy stoisko ze zdrową żywnością; najlepsze klasy zostały nagrodzone dniami i godzinami bez pytania.

Kamil Witowski

Galeria zdjęć, której autorem jest Kajetan Kopeć.

Szkoła Bez Przemocy

Z przyjemnością informujemy, że dnia 23 czerwca (poniedziałek) w naszej szkole odbędzie się VIII edycja programu „Szkoła Bez Przemocy” pod hasłem:

Użyj wyobraźni — bezpiecznie na drodze

W programie:

Uwaga!!!

  • Każda klasa zobowiązana jest do udziału w konkursie na bajkowy kostium oraz do wyboru dwóch z trzech wskazanych konkursów (konkurs na koszulkę „Użyj wyobraźni — bezpiecznie na drodze”, konkurs na bajkowy skecz lub bajkowe przedstawienie, konkurs na piosenkę z dzieciństwa — śpiewa cała klasa).
  • Teksty piosenek oraz koszulki, a także opisy strojów i scenariusze bajek, skeczy należy dostarczyć do 18 czerwca do gabinetu pani pedagog (wersja drukowana).
  • Chętne klasy biorące udział w imprezie proszone są o przygotowanie stoiska ze zdrową żywnością (warzywa, owoce, sałatki itp.), za co na wstępie otrzymują jeden dzień bez pytania.
  • Dla klas niebiorących czynnego udziału w konkursach odbędą się obowiązkowe zajęcia lekcyjne

Zdobywcy 3 pierwszych miejsc w poszczególnych konkurencjach otrzymają atrakcyjne nagrody w postaci dni bez pytania.  nagroda dotyczy uczniów, którzy będą brać czynny udział w przygotowaniach oraz konkursach.

Szczegółowy regulaminy konkursów oraz kryteria oceniania znajdują się na tablicy ogłoszeń oraz na stronie szkoły!

Uwaga: regulamin konkursu na bajkowy pokaz mody zostanie zamieszczony około godziny 18:00.

5 czerwiec - Dzień bez przemocy

Ten dzień zrealizowaliśmy pod hasłem „Kibicujemy fair play”. Klasy biorące udział dostosowały się do motywu przewodniego i sala gimnastyczna zamieniła się w mały biało-czerwony stadion. Bawiliśmy się podczas przeróżnych konkurencji związanych z Euro 2012, kibicowaniem i sportem. Po tradycyjnym wstępie wydarzenie rozpoczęliśmy pokazem mody. Przygotowane stroje rozbawiały i doprowadzały publiczność do płaczu, oczywiście ze śmiechu, np. koszulka zrobiona z torby na zakupy sponsora naszej reprezentacji. Odbywały się też konkurencje sportowe, najwięcej radości sprawiła ta polegająca na zmieszczeniu jak największej liczby osób na skrzyni. Różne talenty zostały uwidocznione podczas zaprezentowania piosenki kibica. W tej konkurencji brylowały pierwszaki. Na koniec zmierzyliśmy się w prezentacji projektów koszulek. Jedne były śmieszne, inne trzymały się hasła „Kibicujemy fair play”.

Klasy 1a, 1b, 1c, 1e, 1p i 2e bawiły się tego dnia w niesamowitej atmosferze radości i ekscytacji nadchodzącymi mistrzostwami. Wcześniej klasy pierwsze uczestniczyły w programie profilaktycznym NOE, natomiast klasy drugie w spotkaniu z przedstawicielami Powiatowej Komendy Policji w Łańcucie „Bezpieczeństwo w trakcie imprez masowych”. Na koniec spotkania nasi uczniowie otrzymali słodki poczęstunek z okazji Dnia Dziecka.

Czytaj więcej...