II Liceum Ogólnokształcące
w Łańcucie


ul. Grunwaldzka 11
37-100 Łańcut


2lolancut@wp.pl


Tel: (17) 225 36 74
Fax: (17) 225 28 26


Zespół Szkół Nr 1 im. Janusza Korczaka w Łańcucie: II Liceum Ogólnokształcące i Liceum Ogólnokształcące dla Dorosłych Nr 1

ZNAKOMITA LEKCJA Z KRYMINALISTYKI

Wczoraj uczniowie II LO wzięli udział w zajęciach prowadzonych przez st. sierż. Wojciecha Grucę oraz st. asp. Roberta Trawkę z Komendy Powiatowej Policji w Łańcucie. Spotkanie poświęcone było różnym sposobom  zabezpieczania śladów na miejscu zdarzenia, poszczególnym etapom prowadzenia śledztwa. Ochotnicy mogli przetestować na własnej skórze niektóre czynności policyjne, np. ubrać się w sterylny kombinezon, który policja zakłada w celu zabezpieczania śladów na miejscu przestępstwa. Ponadto uczestnicy zostali zapoznani z techniką zabezpieczenia śladów zapachowych czy odcisku buta. Bardzo dziękujęmy Panu Robertowi Trawce i Panu Wojciechowi Grucy za bardzo ciekawe i pouczające przeprowadzenie zajęć. Oto fotorelacja z tego wydarzenia:

Czytaj więcej...

ZAJĘCIA Z PRZEDSIĘBIORCZOŚCI


Dzisiejszy temat zajęć prowadzonych w obrębie klas patronackich WSIiZ to „Prawdy i mity wokół długu publicznego”. Zastanawiacie się jak można mówić o długu publicznym, aby uczniowie, którzy nie są ekonomistami  byli w stanie zrozumieć zawiłości niniejszego pojęcia? Tę umiejętność opanował doskonale dr Tomasz Skica wykładowca WSIiZ i Dyrektor ds. badań i nauki Instytutu Badań i Analiz Finansowych (IBAF) w Rzeszowie. Dziękujemy!

Czytaj więcej...

Warsztaty z kryminalistyki

Wczoraj w naszej szkole odbyły się zajęcia dające przedsmak klasy akademickiej „Kryminalistyka i nauki pokrewne” gimnazjalistom z Publicznego Gimnazjum nr 2 w Łańcucie. Wzięli w nich również udział w charakterze słuchaczy - ale i asystentów podczas pokazu - uczniowie II LO. Zajęcia przeprowadził Arkadiusz Szajna, zastępca Dziekana – Dyrektora Kolegium Prawa i Bezpieczeństwa, wykładowca WSPiA Rzeszowskiej Szkoły Wyższej.

Czytaj więcej...

Zajęcia w ramach klas patronackich WSIiZ w II LO

Klasy 1B i 2A uczestniczyły w pierwszej lekcji z cyklu zajęć z zakresu nauk ekonomicznych prowadzonych w ramach klas patronackich Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie. Dzisiejsze zajęcia przygotowane zostały przez panią Ewę Nowak-Koprowicz, a ich tytuł to: „Być jak Eisenhower, czyli zarządzanie czasem w praktyce”. Prowadząca zapoznała uczniów z koncepcją byłego prezydenta Stanów Zjednoczonych, który zasłynął ze świetnego gospodarowania czasem. W wielkim skrócie: koncepcja/macierz Eisenhowera jest jednym z popularnych sposobów rozplanowania czasu i pomaga w ustalaniu priorytetów dla naszych działań.

Czytaj więcej...

Dni Otwarte WSIiZ

W czwartek uczniowie 1B i 2A uczestniczyli w Dniach Otwartych Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie, które odbyły się w kampusie WSIiZ w Kielnarowej. Jako klasa patronacka nasi licealiści wzięli udział w wykładach: "Kierunek: pasja i motywacja", "Wirtualna rzeczywistość a kierunek na przyszłość", "Dwie strony medalu: działalność gospodarcza z perspektywy przedsiębiorcy i urzędnika", "Lekcja dietetyki, jak mądrze się odżywiać" oraz "Matura z matematyki - zdaj na 100%".

KARIERA INŻYNIERA - WARSZTATY NA POLITECHNICE

Kolejny rok nasi uczniowie klas matematycznych mają możliwość uczestniczenia w zajęciach na Wydziale Elektrotechniki i Informatyki Politechniki Rzeszowskiej w ramach projektu "Kariera Inżyniera". Partnerami projektu jest 14 szkół ponadgimnazjalnych z województwa podkarpackiego. W dniu 17 lutego 2018 uczestnicy projektu mieli okazję zapoznać się z zagadnieniami zaprezentowanymi przez Katedrę Informatyki i Automatyki. Nasi przedstawiciele, jako jedyni z łańcuckich szkół, wysłuchali wykładów na temat programowania, różnych języków i różnych podejść do programowania, programowania robotów przemysłowych. Obejrzeli również demontrację opartą na programowaniu w językach Scratch oraz Ruby na platformie RaspberryPi. Następnie, dwie grupy uczniów wzięły udział w zajęciach warsztatowych prowadzonych w laboratoriach Zakładu Systemów Złożonych WEiI z zakresu technologii Oracle. Dzieki uczestnictwu w projekcie, nasi uczniowie mają szansę poznać ciekawą ścieżkę edukacyjną, co pozwoli im na świadomy wybór dalszego kierunku kształcenia. W marcu 2018 r. planowane są kolejne zajęcia, na których oczywiście nie zabraknie naszych mat-fizów.

Obrona konieczna czy nie

W piątek pracownia geograficzna w naszej szkole przez dwie godziny była salą rozpraw. Kolejne zajęcia przeprowadzone przez Wyższą Szkołę Prawa i Administracji Rzeszowską Szkołę Wyższą w ramach Podkarpackiej Młodzieżowej Akademii Prawa i Bezpieczeństwa koncentrowały się na zagadnieniach z zakresu prawa karnego. W czasie symulowanej rozprawy sądowej w role poszkodowanego, oskarżonego i świadków wcielili się uczniowie.

Czytaj więcej...

Kryminalistyka i nauki pokrewne – klasa akademicka w II LO

W II LO w Łańcucie powstała pierwsza na Podkarpaciu klasa akademicka „Kryminalistyka i nauki pokrewne”. Jest efektem porozumienia, które zostało zawarte w piątek 26 stycznia 2018 r. pomiędzy Wyższą Szkołą Prawa i Administracji Rzeszowską Szkołą Wyższą a II Liceum Ogólnokształcącym w Łańcucie. Podpisali je rektor uczelni prof. Jerzy Posłuszny i dyrektor szkoły Małgorzata Kupis.

Uczniowie II LO będą brać udział w interdyscyplinarnych zajęciach z zakresu fizyki, chemii i biologii, prowadzonych w szkole, salach dydaktycznych uczelni oraz Podkarpackim Centrum Kryminalistyki, Kryminologii i Medycyny Sądowej, istniejącym przy uczelni. Zajęcia te będzie prowadzić kadra naukowo-dydaktyczna oraz wysoko wykwalifikowani praktycy, którzy wprowadzą uczniów w tajniki najnowocześniejszych technik kryminalistycznych, stosowanych do identyfikacji osób, w pracy z dokumentami, a także w identyfikacji broni palnej, wykorzystywanych przez  prokuratorów, policjantów i techników kryminalistyki. Zajęcia zostały tak pomyślane, aby mógł w nich wziąć udział zarówno uczeń klasy humanistycznej, prawnej, jak i biologiczno-chemicznej.

Współpraca między WSPiA Rzeszowską Szkołą Wyższą a II LO w Łańcucie trwa od szeregu lat. Uczniowie od dłuższego czasu uczestniczą między innymi w oferowanych przez uczelnię zajęciach w ramach Młodzieżowej Akademii Prawa i Bezpieczeństwa. Podpisanie kolejnej umowy tę wieloletnią współpracę formalizuje i nadaje jej nowy kierunek. Od teraz II LO będzie mogło oficjalnie używać nazwy „klasa akademicka”.

tekst: Bernadetta Kochman

Uniwersytet Rzeszowski - warsztaty dziennikarskie

Ostatni tydzień stycznia upłynął pod znakiem mediów. Mając świeżo w pamięci zajęcia prowadzone przez redaktorów YoungFace.TV, tuż przed feriami pojechaliśmy doskonalić umiejętności na Uniwersytet Rzeszowski. Warsztaty telewizyjne poprowadziła mgr Małgorzata Bożek, publicystka TVP3 Rzeszów, zaś radiowe - dr Jarosław Kinal. Ćwiczyliśmy językowe łamańce, przygotowywaliśmy serwisy informacyjne dla różnych stacji, a niektórym było dane nakręcić krótki film i uzyskać fachowy komentarz. Odwiedziliśmy też studenckie Radio Feniks.fm

A oto fotorelacja...

Czytaj więcej...

Warsztaty laboratoryjne WSIiZ

W piątek w Kielnarowej uczniowie klasy IB oraz klas II wzięli udział w warsztatach laboratoryjnych z chemii zorganizowanych przez Wyższą Szkołę Informatyki i Zarządzania Rzeszowie. Zajęcia odbywały się w grupach, a uczestnicy mogli przez chwilę poczuć się chemikami. Robiliśmy kremy, szampony, zabiegi na dłonie. Nie zabrakło również wykładu z zakresu mikrobiologii.