II Liceum Ogólnokształcące
w Łańcucie


ul. Grunwaldzka 11
37-100 Łańcut


2lolancut@wp.pl


Tel: (17) 225 36 74
Fax: (17) 225 28 26


Zespół Szkół Nr 1 im. Janusza Korczaka w Łańcucie: II Liceum Ogólnokształcące i Liceum Ogólnokształcące dla Dorosłych Nr 1

KOLEJNE WARSZTATY KRYMINALISTYCZNE


23 października uczniowie klasy: akademickiej - kryminalistyka i nauki pokrewne oraz humanistycznej z elementami prawa i bezpieczeństwa narodowego II LO wzięli udział w warsztatach z kryminalistyki prowadzonych przez podkom. dr inż. Pawła Kępe z Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie – Laboratorium Kryminalistyczne. Warsztaty były poświęcone różnym sposobom zabezpieczania śladów na miejscu zdarzenia. Pan podkom. dr inż. Paweł Kępa rozpoczął spotkanie od wyjaśnienia co to jest kryminalistyka. Mogliśmy zobaczyć sprzęt, różnego rodzaju pędzle wykonane z puchu marabuta zamieszkującego Afrykę lub wiewiórki amerykańskiej. Każdy sprzęt mogliśmy dotknąć i zastanowić się do czego służy. Pan Paweł podał nam przykłady różnych zbrodni tworząc z nami konwersację na temat tego na co powinniśmy zwrócić uwagę i jak postępować na miejscu służb specjalistycznych...

Czytaj więcej...

POLICJA OD KUCHNI CZYLI SPOTKANIE W KPP ŁAŃCUT

Dzisiaj, 10.10.2018, uczniowie klasy: akademickiej - kryminalistyka i nauki pokrewne oraz humanistycznej z elementami prawa i bezpieczeństwa narodowego II LO  udali się z wizytą do Komendy Powiatowej Policji w Łańcucie. Na miejscu przywitał ich rzecznik policji - sierżant sztabowy Wojciech Gruca, z którym przeszli do sali konferencyjnej, gdzie mogli  dowiedzieć się o interesujących kwestiach związanych z policją. Na początek nasz rozmówca powiedział kilka zdań o sobie, zdradził m.in. że jest absolwentem II LO w Łańcucie, a następnie obejrzeliśmy krótki filmik o policji. Pierwszą, z najważniejszych informacji jakiej uczniowie dowiedzieli się było poznanie struktury organizacyjnej KPP. Rzecznik wyjaśnił , że najczęściej kariera policyjna rozpoczyna się od wstąpienia do służby prewencyjnej. Wymienił zalety pracy policjanta, podkreślił, że jest to przede wszystkim stała praca i zarobki są pewne. Dowiedzieliśmy się również jakie policjanci powinni spełniać wymagania. Okazuje się, że nie tylko sprawność fizyczna oraz radzenie sobie z wszelkimi emocjami jest potrzebne, ale warto również posiadać prawo jazdy kat. B, umiejętność nawiązywania znajomości oraz mile widziana jest znajomość języka obcego. Po omówieniu struktury organizacyjnej nastała pora na zadawanie pytań.
Serdecznie dziękujemy Panu Wojciechowi Grucy za bardzo ciekawe i pouczające przeprowadzenie zajęć. Zobaczcie jak wyglądało spotkanie:

Czytaj więcej...

NASI UCZNIOWIE NA ZJEŹDZIE KATEDR PRAWA KARNEGO


Uczniowie II LO – klasy akademickej - kryminalistyka i nauki pokrewne oraz humanistycznej z elementami prawa i bezpieczeństwa narodowego uczestniczyli 27.09.2018 w X Ogólnopolskim Zjeździe Katedr Prawa Karnego Materialnego i Kryminologii o tematyce  „Prawo karne wobec wyzwań współczesności” . W dyskusji w WSPiA Rzeszowskiej Szkole Wyższej uczestniczy ponad 150 naukowców, specjalistów z zakresu prawa karnego i kryminologii. WSPiA jest pierwszą w Polsce niepubliczną uczelnią prawniczą, której powierzono organizacje tego wydarzenia. Dla uczniów to spotkanie było prawdziwą ucztą intelektualną. Dziękujemy władzom uczelni za zaproszenie. Oto kilka zdjęć z tego wydarzenia:

Czytaj więcej...

ZNAKOMITA LEKCJA Z KRYMINALISTYKI

Wczoraj uczniowie II LO wzięli udział w zajęciach prowadzonych przez st. sierż. Wojciecha Grucę oraz st. asp. Roberta Trawkę z Komendy Powiatowej Policji w Łańcucie. Spotkanie poświęcone było różnym sposobom  zabezpieczania śladów na miejscu zdarzenia, poszczególnym etapom prowadzenia śledztwa. Ochotnicy mogli przetestować na własnej skórze niektóre czynności policyjne, np. ubrać się w sterylny kombinezon, który policja zakłada w celu zabezpieczania śladów na miejscu przestępstwa. Ponadto uczestnicy zostali zapoznani z techniką zabezpieczenia śladów zapachowych czy odcisku buta. Bardzo dziękujęmy Panu Robertowi Trawce i Panu Wojciechowi Grucy za bardzo ciekawe i pouczające przeprowadzenie zajęć. Oto fotorelacja z tego wydarzenia:

Czytaj więcej...

ZAJĘCIA Z PRZEDSIĘBIORCZOŚCI


Dzisiejszy temat zajęć prowadzonych w obrębie klas patronackich WSIiZ to „Prawdy i mity wokół długu publicznego”. Zastanawiacie się jak można mówić o długu publicznym, aby uczniowie, którzy nie są ekonomistami  byli w stanie zrozumieć zawiłości niniejszego pojęcia? Tę umiejętność opanował doskonale dr Tomasz Skica wykładowca WSIiZ i Dyrektor ds. badań i nauki Instytutu Badań i Analiz Finansowych (IBAF) w Rzeszowie. Dziękujemy!

Czytaj więcej...

Warsztaty z kryminalistyki

Wczoraj w naszej szkole odbyły się zajęcia dające przedsmak klasy akademickiej „Kryminalistyka i nauki pokrewne” gimnazjalistom z Publicznego Gimnazjum nr 2 w Łańcucie. Wzięli w nich również udział w charakterze słuchaczy - ale i asystentów podczas pokazu - uczniowie II LO. Zajęcia przeprowadził Arkadiusz Szajna, zastępca Dziekana – Dyrektora Kolegium Prawa i Bezpieczeństwa, wykładowca WSPiA Rzeszowskiej Szkoły Wyższej.

Czytaj więcej...

Zajęcia w ramach klas patronackich WSIiZ w II LO

Klasy 1B i 2A uczestniczyły w pierwszej lekcji z cyklu zajęć z zakresu nauk ekonomicznych prowadzonych w ramach klas patronackich Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie. Dzisiejsze zajęcia przygotowane zostały przez panią Ewę Nowak-Koprowicz, a ich tytuł to: „Być jak Eisenhower, czyli zarządzanie czasem w praktyce”. Prowadząca zapoznała uczniów z koncepcją byłego prezydenta Stanów Zjednoczonych, który zasłynął ze świetnego gospodarowania czasem. W wielkim skrócie: koncepcja/macierz Eisenhowera jest jednym z popularnych sposobów rozplanowania czasu i pomaga w ustalaniu priorytetów dla naszych działań.

Czytaj więcej...

Dni Otwarte WSIiZ

W czwartek uczniowie 1B i 2A uczestniczyli w Dniach Otwartych Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie, które odbyły się w kampusie WSIiZ w Kielnarowej. Jako klasa patronacka nasi licealiści wzięli udział w wykładach: "Kierunek: pasja i motywacja", "Wirtualna rzeczywistość a kierunek na przyszłość", "Dwie strony medalu: działalność gospodarcza z perspektywy przedsiębiorcy i urzędnika", "Lekcja dietetyki, jak mądrze się odżywiać" oraz "Matura z matematyki - zdaj na 100%".

KARIERA INŻYNIERA - WARSZTATY NA POLITECHNICE

Kolejny rok nasi uczniowie klas matematycznych mają możliwość uczestniczenia w zajęciach na Wydziale Elektrotechniki i Informatyki Politechniki Rzeszowskiej w ramach projektu "Kariera Inżyniera". Partnerami projektu jest 14 szkół ponadgimnazjalnych z województwa podkarpackiego. W dniu 17 lutego 2018 uczestnicy projektu mieli okazję zapoznać się z zagadnieniami zaprezentowanymi przez Katedrę Informatyki i Automatyki. Nasi przedstawiciele, jako jedyni z łańcuckich szkół, wysłuchali wykładów na temat programowania, różnych języków i różnych podejść do programowania, programowania robotów przemysłowych. Obejrzeli również demontrację opartą na programowaniu w językach Scratch oraz Ruby na platformie RaspberryPi. Następnie, dwie grupy uczniów wzięły udział w zajęciach warsztatowych prowadzonych w laboratoriach Zakładu Systemów Złożonych WEiI z zakresu technologii Oracle. Dzieki uczestnictwu w projekcie, nasi uczniowie mają szansę poznać ciekawą ścieżkę edukacyjną, co pozwoli im na świadomy wybór dalszego kierunku kształcenia. W marcu 2018 r. planowane są kolejne zajęcia, na których oczywiście nie zabraknie naszych mat-fizów.

Obrona konieczna czy nie

W piątek pracownia geograficzna w naszej szkole przez dwie godziny była salą rozpraw. Kolejne zajęcia przeprowadzone przez Wyższą Szkołę Prawa i Administracji Rzeszowską Szkołę Wyższą w ramach Podkarpackiej Młodzieżowej Akademii Prawa i Bezpieczeństwa koncentrowały się na zagadnieniach z zakresu prawa karnego. W czasie symulowanej rozprawy sądowej w role poszkodowanego, oskarżonego i świadków wcielili się uczniowie.

Czytaj więcej...