II Liceum Ogólnokształcące
w Łańcucie


ul. Grunwaldzka 11
37-100 Łańcut


2lolancut@wp.pl


Tel: (17) 225 36 74
Fax: (17) 225 28 26


Zespół Szkół Nr 1 im. Janusza Korczaka w Łańcucie: II Liceum Ogólnokształcące i Liceum Ogólnokształcące dla Dorosłych Nr 1

ALE MEKSYK!

W dniach 8-12 lutego nasza szkoła realizowała kolejną edycję projektu World Talks, w ramach którego mieliśmy zajęcia z wolontariuszami AIESEC. Tym razem, Rube z Australii i Felix z Meksyku opowiadali o swoich krajach. Rube mówiła o niesamowitych walorach przyrodniczych Australii, słynnych osobach, ale chyba najciekawszą częścią jej prezentacji była australijska wersja języka angielskiego, w której mieszkańcy antypodów skracają wszelkie możliwe słowa i tak np laptop dla Australijczyków to lappy, a biscuit - biccy. Felix również pokazywał przyrodniczą różnorodność Meksyku, mówił o kulturowym dziedzictwie Indian, a także o tradycjach, które nam, Europejczykom wydają się osobliwe, jak np obchody Święta Zmarłych czy urodzin. W ostatni dzień pobytu w naszej szkole, Felix był także członkiem jury podczas konkursu językowego "Bądź Poliglotą".

Czytaj więcej...

WORLD TALKS czyli cały świat w II LO

Właśnie zakończyła się pierwsza w tym roku szkolnym edycja projektu World Talks, wcześniej znanego pod nazwą Enter Your Future. W ramach projektu wolontariusze-studenci z całego świata odwiedzają szkoły i prowadzą zajęcia, podczas których opowiadają polskim uczniom o swoich krajach. Tym razem gościliśmy Meskerem z Etiopii i Nicolasa z Malezji. Meskerem jest studentką medycyny z Adis Abeby, największego miasta w Afryce, a Nicolas, jak sam mówił, kocha skały - studiuje górnictwo naftowe. Dowiedzielismy się wiele ciekawych rzeczy o tych mało znanych krajach, dla wolontariuszy także były to niezapomniane dni, chciażby z powodu śniegu, którego wcześniej nigdy nie widzieli. Mamy nadzieję jednak, że będą wspominać Polskę i Łańcut jako bardzo ciepłe miejsca. Czekamy na kolejną edycję projektu.

Czytaj więcej...

„Nice to meet you”, czyli studenci z zagranicy

O tym, że do naszej szkoły przyjechali studenci z zagranicy – wiedzą wszyscy uczniowie. Krisi z Bułgarii i Fernando z Brazylii codziennie na lekcjach barwnie opowiadali o swoich krajach. Szczególnych wrażeń dostarcza jednak goszczenie obcokrajowców. Oto kilka wspomnień z tygodnia spędzonego z Fernandem…

Brazylijczyka miałam okazję poznać lepiej, ponieważ przez tydzień mieszkał u mnie w domu. Mogę więc z uśmiechem na twarzy powiedzieć, że okazał się wspaniałym, bardzo mądrym i sympatycznym człowiekiem, co docenili także uczniowie. Każdego dnia, gdy wraz z moim gościem wychodziłam ze szkoły, żegnały nas machające przez okna „wielbicielki” naszego Brazylijczyka. On zaś bez cienia skrępowania odpowiadał, że czuje się jak gwiazda popu.

Czytaj więcej...

Brazylijsko-Bułgarski tydzień

Po raz kolejny gościliśmy w szkole wolontariuszy ze studenckiej organizacji AIESEC. W ramach projektu Enter Your Future, tym razem odwiedzili nas studenci zarówno z Europy, jak i z drugiego końca świata. Przez cały tydzień Krisi z Bułgarii i Fernando z Brazylii opowiadali nam o swoich krajach. Dowiedzieliśmy się wiele ciekawych rzeczy np o specyficznych zasadach w bułgarskich szkołach, czy tez o mitach na temat Brazylijczyków. Wymiana kulturowa odbywała się także poza lekcjami - wolontariusze uczestniczyli w wycieczce z klasami 1c i 1d , w grze terenowej Scavenger Hunt z klasą 2d, a także w wieczornej eskapadzie do Rzeszowa z uczniami klasy 1d. Pożegnanie z Krisi i Fernando było wzruszające i bardzo ciepłe. Każdorazowy pobyt wolontariuszy przynosi nam doświadczenie językowe, ale też niezapomniane chwile i znajomości na całe życie.

AIESEC - Japonia

Japonia - przygoda mojego życia! :-)

Będąc uczennicą II LO miałam niepowtarzalną okazję brać udział w lekcjach prowadzonych przez studentów z zagranicy z różnych krajów, którzy odkryli piękno Polski dzięki organizacji AIESEC. Znajomość języka angielskiego, otwartość, odwaga i ciekawość świata pomogły mi zbliżyć się do młodych podróżników zjednując sobie ich sympatię do tego stopnia, iż zostałam zaproszona przez jedną z wolontariuszek. Za cel mojej podróży obrałam przepiękną i odległą Japonię.

Mieszkając w Tokio u młodej Japonki (Narumi), doznałam lekkiego dreszczu, kiedy to w telewizji były ostrzeżenia przed możliwością nadejścia Tsunami.

Czytaj więcej...

AIESEC - Wymiana kulturowa

W ubiegłym tygodniu już po raz trzeci gościliśmy w szkole wolontariuszy ze studenckiej organizacji AIESEC. W ramach projektu Enter your future, tym razem nasze miasto odwiedziły dziewczyny zarówno z sąsiednich krajów, jak i z drugiej półkuli. Przez cały tydzień Aysel z Azerbejdżanu, Alina z Ukrainy i Salome z Kolumbii przybliżały nam swoje kraje. Dowiedzieliśmy się wiele ciekawych rzeczy np. o systemach edukacji, sytuacji gospodarczej, geografii tych państw. Wolontariuszki zaprezentowały miejsca warte odwiedzenia, a także obaliły popularne stereotypy. Wymiana kulturowa odbywała się także po lekcjach – wolontariuszki odwiedziły muzeum zamek, uczniowie-gospodarze zorganizowali wieczorki kulinarne, był także przyspieszony kurs salsy i gra terenowa Scavenger Hunt. Obecność studentów AIESEC w naszej szkole potwierdza jak ważne jest szerzenie różnorodności kulturowej w czasach globalizacji. Współpraca z AIESEC stała się już tradycją naszej szkoły, czekamy na kolejnych wolontariuszy!

AIESEC

Look forward for the future!

Już w przyszłym tygodniu po raz kolejny będziemy gościć w naszej szkole wolontariuszy z organizacji AIESEC. Tym razem będą to osoby z Azerbejdżanu, Kolumbii oraz Ukrainy.

Zachęcamy wszystkich uczniów do aktywnego udziału w zajęciach lekcyjnych oraz pozaszkolnych. Nie przegap okazji by sprawdzić się w praktycznej znajomości języka angielskiego. Poznaj zagranicznych studentów, ich kraje, kulturę oraz zwyczaje, bez konieczności przekraczania granic Polski, poszerz horyzonty oraz zdobądź ciekawe doświadczenie.

It's time to ENTER YOUR FUTURE Smile

Studenci z AIESEC ponownie w naszej szkole

Już po raz drugi w tym roku szkolnym będziemy gościć studentów z organizacji AIESEC, w dniach od 27 lutego do 3 marca. Tym razem będą to Nino Latsabidze z Gruzji, Narumi Hama z Japonii oraz Gurkan Pakau z Turcji.

Studenci z organizacji AIESEC w Naszej Szkole!

W dniach od 03.10.2011 do 07.10.2011, nasza szkoła gościła studentów z organizacji AIESEC. AIESEC to międzynarodowa platforma studentów zrzeszająca młodych ludzi z ponad 100 krajów świata. Nasi uczniowie uczestniczyli w warsztatach edukacyjnych prowadzonych przez wolontariuszy z różnych regionów świata: Stevan pochodził z Indonezji, Tsiuri była z Gruzji a Lamya z Egiptu. Nasi uczniowie mieli okazję do:

Czytaj więcej...