II Liceum Ogólnokształcące
w Łańcucie


ul. Grunwaldzka 11
37-100 Łańcut


2lolancut@wp.pl


Tel: (17) 225 36 74
Fax: (17) 225 28 26


Zespół Szkół Nr 1 im. Janusza Korczaka w Łańcucie: II Liceum Ogólnokształcące i Liceum Ogólnokształcące dla Dorosłych Nr 1

Tuż przed świętami wyruszyliśmy w podróż na zachód Polski. Pierwszym punktem zwiedzania było Planetarium i Obserwatorium im. Mikołaja Kopernika w Chorzowie, gdzie wysłuchaliśmy z zapartym tchem prelekcji zatytułowanej „O zaćmieniach i nie tylko”. Na półkulistym ekranie sztucznego nieba odtwarzany był jego wygląd w dowolnym czasie i z dowolnego miejsca na Ziemi oraz przypomniane i wyjaśnione zostały elementy sfer niebieskich. Obserwowaliśmy również ruchy Księżyca i planet, Układ Słoneczny oraz zaćmienie zarówno Słońca, jak i Księżyca.

Później zwiedzaliśmy Palmiarnię Miejską w Gliwicach. Palmiarnia jest podzielona na pięć pawilonów tematycznych: rośliny użytkowe, rośliny tropikalne, historyczny, sukulenty i piąty - akwarystyczny. W pierwszych czterech, oprócz egzotycznych roślin, mieliśmy szansę zobaczyć terraria z gadami oraz klatki z egzotycznymi papugami. Było co oglądać!

Tekst: Alicja Witek