II Liceum Ogólnokształcące
w Łańcucie


ul. Grunwaldzka 11
37-100 Łańcut


2lolancut@wp.pl


Tel: (17) 225 36 74
Fax: (17) 225 28 26


Zespół Szkół Nr 1 im. Janusza Korczaka w Łańcucie: II Liceum Ogólnokształcące i Liceum Ogólnokształcące dla Dorosłych Nr 1

W ostatnim tygodniu kwietnia grupa młodzieży z naszej szkoły uczestniczyła w projekcie Europawoche czyli Tydzień Europejski. Oprócz uczniów 2 LO w Łańcucie, w projekcie brali udział także uczniowie ze szkół w Drohobyczu na Ukrainie i Mandelbachtal w Niemczech. Projekt był realizowany w Ośrodku Edukacji Ekologicznej Spohns Haus w Gersheim, malowniczej niemieckiej miejscowości. Temat projektu dotyczył problemów, z jakimi boryka się współczesna Europa, ze szczególnym uwzględnieniem kryzysu migracyjnego. Młodzież realizowała warsztaty, ale także uczestniczyła w wycieczkach i innych działaniach integracyjnych. Udział w projekcie dla każdego był niezapomniamym przeżyciem, wymiana młodzieży jest nieocenionym doświadczeniem kulturowym, edukacyjnym, językowym, towarzyskim. Mamy nadzieję, że współpraca ze szkołami w Mandelbachtal i Drohobyczu będzie się rozwijać. Zachęcamy wszystkich naszych uczniów do uczestnictwa w kolejnych projektach, a tymczasem zamieszczamy dokładną relację z naszego pobytu wraz ze zdjęciami. Oto ona:

Dzień pierwszy poświęcony był zajęciom integracyjnym w grupach międzynarodowych. Poza tym, uczniowie z każdego kraju przygotowali i omówili projekty pt. "Nasza podróż do Gersheim", "Tak żyjemy w swoich krajach", oraz "Jak widzimy siebie i co wiemy o sobie nawzajem". Na wtorkowych warsztatach okreslaliśmy wspólnie czynniki powodujące migrację, zastanawialiśmy się jak wygląda ucieczka z kraju ogarniętego wojną i życie uchodźcy. Szczególnie poruszające było spotkanie z naszymi rówieśnikami – uchodźcami z Syrii i Erytrei, którzy teraz mieszkają w Niemczech. Opowiedzieli, jak wygladała ich ucieczka, z jakimi trudnościami borykają się w nowym kraju, za czym tęsknią. Temat uchodźstwa przybliżyła nam też specjalna gra komputerowa. Podsumowaniem tego dnia był warsztat pt. "Czego życzymy sobie dla swoich bliskich, dla swoich krajów, dla Europy".

Warsztaty integracyjne

Zajęcia w grupach międzynarodowych

W środę cała młodzież uczestnicząca w projekcie pojechała na wycieczkę do Strasburga. Przeszliśmy urokliwą dzielnicą zwaną La Petite France aż do majestatycznej katedry. Mieliśmy także okazję zwiedzić Parlament Europejski i dowiedzieć się jak pracują deputowani. Szczególne wrażenie wywarła na wszystkich sala obrad.


Tematykę pracy Parlamentu Europejskiego podjęliśmy także na czwartkowych warsztatach. W międzynarodowych grupach tworzyliśmy partie polityczne i własne programy wyborcze. Po emocjonującej debacie, przeprowadzone zostały wśród nas wybory.

Czwartek był również ważnym dniem ze względu na prezentacje szkół. Wśród zaproszonych gości była Dyrektor szkoły w Mandelbachtal, pani Christina Linz, dyrektor ośrodka Spohns Haus pan Jezry Węgrzynowski, oraz pan Hans Bollinger, prezes stowarzyszenia Spotkania na granicy i propagator polsko-niemieckiej współpracy szkół. Naszą prezentację rozpoczęliśmy polonezem, który wywarł ogromne wrażenie. Opowiedzieliśmy o naszej szkole, nasza koleżanka wykonała utwór Marka Grechuty, a ilustracją do jej spiewu był film ukazujący piękno Polski. Nasz występ zawierał też element humorystyczny czyli polskie łamańce językowe. Po prezentacjach zjedliśmy wystawną kolację grillową, którą wcześniej sami przygotowaliśmy w grupach międzynarodowych. Dzień zakończyliśmy wspólną dyskoteką.


W ostatni dzień naszego pobytu w Gersheim po podsumowaniu projektu ruszyliśmy na krótką wyprawę ścieżką przyrodniczą w pobliskim rezerwacie biosfery, gdzie ewenementem są dziko rosnące orchidee. Tego dnia pożegnaliśmy też uczniów ze szkoły niemieckiej i odwiedziliśmy miasto Saarbrucken.


Wyjeżdżaliśmy z Gersheim z ciężkim sercem. Ten tydzień tak szybko się skończył. Udział w projekcie dla każdego był niezapomniamym przeżyciem, wymiana młodzieży jest nieocenionym doświadczeniem kulturowym, edukacyjnym, językowym, towarzyskim. Mamy nadzieję, że współpraca ze szkołami w Mandelbachtal i Drohobyczu będzie się rozwijać. Zachęcamy wszystkich naszych uczniów do uczestnictwa w kolejnych projektach.

fot. B. Kucaj